Grön Ungdoms förbundsstyrelse

Förbundsstyrelsen väljs av Grön Ungdoms riksårsmöte och styr förbundet mellan årsmötena. Styrelsen består av elva personer inklusive de två språkrören. Vi träffas tio gånger om året och ansvarar för att ekonomin och verksamheten sköts och för att leda Grön Ungdom strategiskt.

Kontakta oss gärna om du har frågor om verksamheten. Alla medlemmar och avdelningar i Grön Ungdom kan skicka in förslag som förbundsstyrelsen måste ta upp. Skicka ditt förslag till fs@mp.se så tas det upp på kommande möte.

Hanna Lidström, språkrör
hanna.lidstrom@mp.se
073 – 716 60 33
Leder Grön Ungdoms politiska arbete

Oliver Björklund, vice sammankallande
oliver.bjorklund@sverigeselevkarer.se
076 – 259 30 94
Arbetsmarknadspolitisk talesperson
Axel Hallberg, språkrör
axel.hallberg@mp.se
072 – 202 38 03
Leder Grön Ungdoms politiska arbete

Aida Badeli
aidab_96@hotmail.com
076 – 552 48 28
Talesperson mänskliga rättigheter
Sandra Fogelberg, sammankallande
sandra.fogelberg@mp.se
070 – 438 32 45
Migrationspolitisk talesperson

Alice Josephson
alicejosephson@hotmail.com
070 – 333 12 02
Jämställdshetspolitisk talesperson

David Ling
davidling@live.se
070 – 146 56 12
Talesperson ekonomi och välfärd

Johan Andersson
johan.viktor.andersson@gmail.com
070 – 248 49 11
Talesperson demokrati

Mona Hagi
mona_hagi@hotmail.com
073 – 654 07 69
Miljö- och försvarspolitisk talesperson

Wanja Kaufmann
wanja.kaufmann@mp.se
070 – 508 71 25
Internationell sekreterare och utrikespolitisk talesperson

Alma Tallborn
alma.tallborn@gmail.com
073 – 545 92 88
Infrastrukturpolitisk talesperson