Grön Ungdoms förbundsstyrelse

Förbundsstyrelsen väljs av Grön Ungdoms riksårsmöte och styr förbundet mellan årsmötena. Styrelsen består av elva personer inklusive de två språkrören. Vi träffas tio gånger om året och ansvarar för att ekonomin och verksamheten sköts och för att leda Grön Ungdom strategiskt.

Kontakta oss gärna om du har frågor om verksamheten. Alla medlemmar och avdelningar i Grön Ungdom kan skicka in förslag som förbundsstyrelsen måste ta upp.

 

Aida Badeli, språkrör
aida.badeli@mp.se
Leder Grön Ungdoms politiska arbete
Wanja Kauffman, internationell sekreterare 
wanja.kaufmann@mp.se
Alexander Franzén
alexander.e.franzen@hotmail.se
Rebecka Forsberg
rebeckagrethe.forsberg@gmail.com
David Ling, språkrör
david.ling@mp.se
Leder Grön Ungdoms politiska arbete
Elon Wissing
elonwissing@hotmail.com
Hedda Berkesand 
hedda.berkesand@mp.se
Lovisa Berglund
lovisa.berglund@mp.se
Lucas Henriksson, förbundssekreterare
lucas.henriksson@mp.se
Sammankallande
Fylgia Flohr
fylgia.flohr@gmail.com
Julius Eberhard
julius341@gmail.com

 


Kontakta förbundsstyrelsen: