Grön Ungdoms förbundsstyrelse

Förbundsstyrelsen väljs av Grön Ungdoms riksårsmöte och styr förbundet mellan årsmötena. Styrelsen består av elva personer inklusive de två språkrören. Vi träffas tio gånger om året och ansvarar för att ekonomin och verksamheten sköts och för att leda Grön Ungdom strategiskt.

Kontakta oss gärna om du har frågor om verksamheten. Alla medlemmar och avdelningar i Grön Ungdom kan skicka in förslag som förbundsstyrelsen måste ta upp.

Hanna Lidström, språkrör
hanna.lidstrom@mp.se
Leder Grön Ungdoms politiska arbete

Oliver Björklund, vice sammankallande
oliver.bjorklund@mp.se
076 259 30 94
Etableringspolitisk talesperson
Axel Hallberg, språkrör
axel.hallberg@mp.se
Leder Grön Ungdoms politiska arbete

Aida Badeli
aidab_96@hotmail.com
076 552 48 28
Talesperson mänskliga rättigheter
Sandra Fogelberg, sammankallande
sandra.fogelberg@mp.se
070 438 32 45
Sammankallande

Alice Josephson
alicejosephson@hotmail.com
070 333 12 02
Rätts- och jämställdshetspolitisk talesperson

David Ling
davidling@live.se
070 146 56 12
Ekonomisk politisk talesperson
Lucas Henriksson
lucas.henriksson@mp.se
073 211 60 45
Talesperson välfärd och utbildning

Mona Hagi
mona_hagi@hotmail.com
073 654 07 69
Miljöpolitisk talesperson

Hedda Berkesand
hedda.berkesand@mp.se
072 394 13 60
Migrationspolitisk talesperson

Alma Tallborn
alma.tallborn@gmail.com
073 545 92 88
Infrastrukturpolitisk talesperson
Wanja Kaufmann
wanja.kaufmann@mp.se
070 5 08 71 25
Internationell sekreterare


Kontakta förbundsstyrelsen: