Grön Ungdoms förbundsstyrelse

Förbundsstyrelsen väljs av Grön Ungdoms riksårsmöte och styr förbundet mellan årsmötena. Styrelsen består av elva personer inklusive de två språkrören. Vi träffas tio gånger om året och ansvarar för att ekonomin och verksamheten sköts och för att leda Grön Ungdom strategiskt.

Kontakta oss gärna om du har frågor om verksamheten. Alla medlemmar och avdelningar i Grön Ungdom kan skicka in förslag som förbundsstyrelsen måste ta upp.

 

Aida Badeli, språkrör
aida.badeli@mp.se
Leder Grön Ungdoms politiska arbete
Wanja Kaufmann, internationell sekreterare 
wanja.kaufmann@mp.se
Utrikes- och säkerhetsfrågor
Alexander Franzén
alexander.e.franzen@hotmail.se
Migration- och etableringsfrågor
Rebecka Forsberg
rebeckagrethe.forsberg@gmail.com
Klimat- och miljöfrågor
David Ling, språkrör
david.ling@mp.se
Leder Grön Ungdoms politiska arbete
Elon Wissing
elonwissing@hotmail.com
Landsbygd- och utbildningsfrågor
Hedda Berkesand 
hberkesand@gmail.com
Jämställdhet- och arbetsmarknadsfrågor
Lovisa Berglund
berglundlm@gmail.com
Infrastruktur- och energifrågor
Lucas Henriksson, förbundssekreterare
lucas.henriksson@mp.se
Välfärdsfrågor
Fylgia Flohr
fylgia.flohr@gmail.com
Kultur- och demokratifrågor
Julius Eberhard
julius341@gmail.com
Lika rätt- och ekonomifrågor 

 


Kontakta förbundsstyrelsen: