Turnén mot kärnkraft avslutad

Senast ändrad 2010-06-21 11:40
Turnén mot kärnkraft avslutad

Mellan den andra och den sextonde juni besökte Grön Ungdom Syd, tillsammans med Gröna Studenter Lund, Lund, Kristianstad, Karlskrona, Malmö, Helsingborg och Landskrona och hade en manifestation mot kärnkraft.

Manifestationen gick ut på att späcka myter om kärnkraft, för kärnkraft är inte billigt, inte oumbärligt och inte klimatsmart. Under manifestationerna höll bland andra våra två språkrör Sverre Dahlstedt Eriksson och Sofie Andersson och riksspråkröret Jakop Dalunde tal.

 Sverre talar i Karlskrona

Valet den 19 september blir avgörande för vilken väg svensk kärnkraft ska gå, mot avveckling eller nybyggnation? På ena sidan har vi regeringen som bland annat vill riva upp både avvecklingslagen samt förbudet mot att bygga ny kärnkraft, på andra står vi som förespråkar en förnyelsebar energiproduktion.

Att kärnkraft skulle vara oumbärlig eller oersättlig för det svenska samhället, vår ekonomi och vår energiförsörjningen är en av de etablerande myterna som finns om kärnkraft. Utifrån aspekterna om kostnad, alternativ energi och hållbarhet vill vi nu föra fram aktuell fakta om kärnkraft.

Kärnkraft är varken klimatsmart eller hållbart för att…

 - Det tar minst 20 år att bygga ett nytt kärnkraftverk, men vi måste ha alternativ till fossila bränslen redan idag.  

 - Att bygga kärnkraftverk blir bara dyrare och dyrare och dessutom innebär slutförvaringen stora kostnader för samhället

 - För varje krona som spenderas i kärnkraft hade vi istället kunna investera en krona i förnyelsebar energi!

 - Kärnkraften är sårbar, senast i vintras hade vi reaktorer som stod stilla.

 - Kärnkraft skapar avfall som är radioaktivt i flera hundra tusen år.

 - Brytningen av uran och framställningen av kärnbränsle är en av världens smutsigaste industrier.

Det finns alternativ. Sveriges energipolitik har fram till idag gått ut på att öka produktionen av energi. Vi vill istället fokusera på energieffektivisering. Genom att bygga ut vindkraft, vågkraft och solkraft i kombination med att dra ned på vår elkonsumtion kan vi få en effektiv och hållbar energiproduktion. Vi vill även ha en flexibel elproduktion där små privata producenter som har t ex ett vindkraftverk på gården kan sälja in el på nätet vid överproduktion.

Dokumentåtgärder