Blunda inte för den inhumana politiken!

Senast ändrad 2010-04-23 07:18
Blunda inte för den inhumana politiken!

Den moderatledda regeringen har med förslaget om svenskledda barnhem utomlands och införandet av försörjningskrav vid anhöriginvandring tagit ett stort steg åt extremhögerhållet, skriver Maria Ferm och Joakim Larsson från Grön Ungdom i en replik till Kerstin Svensson (m) i tidningen Ångermanland den 22 april.

Moderaten Kerstin Svensson svarade 2010-04-15 på vår debattartikel som beskrev den alltmer inhumana migrationspolitik som införts sedan högerpopulistiska Ny Demokratis intåg i Riksdagen. På punkt efter punkt har asylpolitiken gjorts mer restriktiv och gått de främlingsfientliga krafterna till mötes. Svensson ser inte den utveckling, men vi kommer inte kunna bekämpa främlingsfientligheten genom att förneka den. Vi tror att det bästa sättet att motverka främlingsfientligheten är genom att stå upp för en human asylpolitik, och motverka dagens utveckling.

Svensson beskriver i hur det är viktigt att lära sig språket och få ett arbete. Detta är något vi självfallet instämmer i, och Miljöpartiet de gröna vill göra det enklare att kombinera Svenska för invandrare med praktik. Att vara ”för svenska” är dock inte ett argument någon är emot. Det är lika tomma ord som att säga att man är ”för framtiden”.

De exempel vi tog upp, som svenskledda barnhem utomlands, verkar Svensson ha missuppfattat. Den moderatstyrda regeringens förslag på svenskledda barnhem i till exempel Afghanistan är en fråga där moderaternas Tobias Billström tar ett stort kliv åt extremhögerhållet. Ensamkommande barn som saknar asylskäl, men inte kommer att klara sig ifall de blir tillbakaskickade eftersom de inte har någon familj, kommer att sättas i svenskledda barnhem. Sverige kommer alltså ha flyktingläger utomlands. I länder dit vi avråder svenska vuxna medborgare från att åka och där det råder väpnad konflikt. Detta förslag åsidosätter barns bästa helt och är direkt motbjudande i våra ögon. Barn ska inte behandlas som mindre värda eller brottslingar, bara för att de råkar vara födda i ett annat land.

Faktum är att Moderaterna leder en regering som har infört ett försörjningskrav vid anhöriginvandring, vilket Röda Korset kritiserat hårt. Försörjningskravet riskerar att splittra familjer under många år och Röda Korset ”fortsätter därför att verka för att splittrade flyktingfamiljers rätt till familjeåterförening ska respekteras”. Migrationsministern Tobias Billström (M) har jämfört papperslösa flyktingar med mördare och verkar likgiltig inför de svåra upplevelser människor bär med sig som är anledningen till flykten till Sverige.

Frågan är om det är humant att låta en pojke som blivit apatisk efter självmordförsök, som nu fyllt 18, stanna, men att utvisa hela dennes familj till Kosovo, trots att modern har liknande symptom som sonen (UM 8435-08)? Och samtidigt som Europarådets människorättskommissionär Thomas Hammarberg kräver att Sveriges utvisningar till Kosovo stoppas eftersom Kosovo har 50 procents arbetslöshet och 20 000 internflyktingar, samt att flyktingläger i norra Mitrovica ligger i ett blyförgiftat område.

Är det humant att Sverige inför ännu hårdare passkrav för familjer som vill återförenas? Dessa krav gäller även om personerna är medborgare i länder där det är känt att det är mycket svårt att få pass som är giltiga i Sverige, som Somalia.

Detta är exempel på hur Sverige behandlar människor på flykt. Det är en inhuman politik som den moderatstyrda regeringen bedriver och utvecklingen måste vändas. Den moderatstyrda regeringen att satsa extra resurser på avvisningar och utvisningar. Vi anser att dessa resurser istället borde gå till ett förbättrat flyktingmottagande.

Maria Ferm, språkrör för Grön Ungdom
Joakim Larsson,  ombudsperson Grön Ungdom Göteborg

Dokumentåtgärder